Usługi

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, który ma na celu poprawę estetyki uzębienia. Pacjenci często decydują się na ten zabieg z powodu wrodzonego koloru zębów, który nie spełnia ich oczekiwań. Zdarza się jednak, że zęby ciemnieją pod wpływem różnych czynników. Do najczęstszych z nich należą:

  • przyjmowanie w okresie dzieciństwa niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków z grupy tetracyklin,
  • nawyki żywieniowe, zwłaszcza regularne spożywanie pokarmów i napojów silnie barwiących (kawa, mocna herbata, czerwone wino),
  • palenie papierosów,
  • brak dostatecznej higieny jamy ustnej.



Zdarza się również, że przebarwieniom ulegają zęby pojedyncze, najczęściej w wyniku:

  • niewyleczenia zębów martwych lub takich, w których doszło do rozpadu zgorzelinowego miazgi,
  • leczenia kanałowe zębów poprzez wypełnienie pastą rezorcynowo-formalinową,
  • nieoczyszczenia zęba i korzeni podczas leczenia kanałowego z pozostałości martwej miazgi.
Wybielanie zębów Rzeszów

W naszym gabinecie wykonujemy zarówno wybielanie pojedynczych zębów, jak też całych łuków. Pojedyncze zęby martwe wymagają kontroli jakości wypełnienia endodontycznego i jeżeli zajdzie taka potrzeba - ponownego leczenia. Do wybielenia potrzebne są zwykle 2-3 wizyty. Wybielanie całych łuków zębowych musi być poprzedzone wcześniejszymi zabiegami higienicznymi, takimi jak usuwanie kamienia nazębnego i osadów, piaskowanie i polerowanie. Tak przygotowane zęby można poddać wybielaniu w gabinecie dentystycznym lub w domu. Pacjent otrzymuje winylowe nakładki, na które aplikuje się niewielką ilość żelu wybielającego. Szyny wybielające zakładane są na noc przez 7-14 dni. Stosując się do zaleceń stomatologa, można w ten sposób bezpiecznie wybielić zęby ze względu na mniejsze stężenie składników wybielających. Wybielanie w gabinecie odbywa się natomiast przy udziale środków wybielających o stężeniu wyższym, dzięki czemu efekt jest szybszy. Wymagane jest jednak odizolowanie miękkich tkanek, aby nie zostały uszkodzone. 

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów należy mieć na uwadze dwie ważne kwestie. Po pierwsze, podczas wybielania mogą wystąpić dolegliwości bólowe i nadwrażliwość zębów o różnym nasileniu. Są to bardzo częste objawy, które w żadnym stopniu nie wskazują na proces chorobowy. Jeśli pojawi się ból podczas wybielania zębów, można odłożyć tę czynność na 1 lub 2 dni. Dolegliwości powinny samoczynnie ustąpić. Można zastosować również lakierowanie profilaktyczne lub pasty do zębów, zmniejszające nadwrażliwość. Druga kwestia o której należy pamiętać przed zabiegiem wybielania to fakt, że procesowi temu poddają się wyłącznie naturalne zęby. Wypełnienia nie ulegają rozjaśnieniu, dlatego należy liczyć się z ewentualną koniecznością ich wymiany.

Do stabilizacji odcienia zębów dochodzi po około dwóch tygodniach od zakończenia wybielania. Efekt powinien być trwały, jednak zaleca się wizytę kontrolną u stomatologa oraz higienizację. Dla podtrzymania efektu można również wykonać co 6-12 miesięcy dwudniowe powtórzenie wybielania nakładkami.

Nasze przypadki
Poznaj szczegóły o naszych zabiegach, zobacz najciekawsze przypadki, bądź na bieżąco z trendami w stomatologii