Usługi

Wybielanie zębów

Jednym z podstawowych zabiegów stomatologii estetycznej mającym na celu poprawienie efektu kosmetycznego uzębienia jest zabieg wybielania zębów.  
Dotyczyć on może wybielania pojedynczego zęba lub całej ich grupy.

Wśród przyczyn uogólnionej zmiany koloru zębów należy wymienić:

  • zażywanie w dzieciństwie leków szczególnie antybiotyków z grupy tetracyklin
  • nawyki żywieniowe – spożywanie mocno barwiących pokarmów, np. picie czerwonego wina
  • używki – palenie papierosów, fajki
  • niedostateczna higiena, doprowadzająca do odkładania osadów nazębnych

Przyczyny przebarwienia pojedynczych zębów;

  • nieleczone zęby martwe lub z miazgą w stanie rozpadu zgorzelinowego
  • zęby leczone kanałowo wypełniane materiałami na bazie pasty rezorcynowo – formalinowej – kolor przebawienia ceglasty
  • niedostateczne oczyszczenie komory zęba i systemu korzeniowego z resztek martwej miazgi w przebiegu leczenie endodontycznego

Częstą przyczyną podjęcia decyzji o wybielaniu zębów jest ich osobliwy, wrodzony kolor nie spełniający kosmetycznych oczekiwań pacjenta.

Istnieje kilka metod wybielania zębów.

Pojedyncze martwe zęby wybiela się bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Konieczna jest wcześniejsza kontrola jakości wypełnienia endodontycznego i w przypadku takiej konieczności ponowne leczenie. Wybielanie przeprowadza się zwykle na 2-3 wizytach.

Całe łuki zębowe wybiela się po wcześniejszych zabiegach higienizacyjnych, tj. usunięciu kamienia nazębnego, osadów, piaskowaniu i polerowaniu powierzchni zębów. Tak przygotowane zęby poddaje się wybielaniu, które może się odbywać w gabinecie stomatologicznym lub w domu, samodzielnie przez pacjenta. Pacjent otrzymuje wykonane przez technika specjalne winylowe nakładki na zęby, do których aplikuje niewielką porcję otrzymanego w gabinecie żelu wybielającego. Cały proces wybielania trwa w tym wypadku 7-14 dni i odbywa się poprzez założenie szyn wybielających na zęby w ciągu nocy. Z uwagi na mniejsze stężenie środków wybielających tego typu zabieg wydaje się być najbezpieczniejszym – oczywiście przy stosowaniu się do zaleceń otrzymanych w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie gabinetowe natomiast polega na poddaniu powierzchni zębów działaniu odpowiednich środków wybielających w większym stężeniu. Ze względu na wysokie stężenie żelu wybielającego konieczne jest odizolowanie tkanek miękkich. W ostatnich latach modne stało się wybielanie gabinetowe przy użyciu specjalnych lamp. Niestety, stosowanie dodatkowego sprzętu, oprócz działania marketingowego oraz znacznego podniesienia kosztów, nie przyczynia się w znaczący sposób do jakości wybielania, o czym świadczą niezależne badania.

Decydując się na wybielanie zębów należy pamiętać o dwóch istotnych sprawach.

W trakcie wybielania mogą pojawić się dolegliwości bólowe i nadwrażliwość o różnym nasileniu. Jest to objaw często spotykany, nie świadczący o jakimkolwiek procesie chorobowym. W przypadku pojawienia się bólu należy przerwać proces wybielania na dzień lub dwa. Ból ustępuje samoczynnie. Można też poddać zęby działaniu lakierów profilaktycznych lub stosować pasty do zmniejszenia nadwrażliwości zębów.

Drugą sprawą jest świadomość, że wybielaniu poddają się jedynie zęby. Nie ulegają rozjaśnieniu wypełnienia w zębach leczonych. Należy więc liczyć się z koniecznością wymiany wypełnień przynajmniej w odcinku przednim.

Pełna stabilizacja koloru występuje po 2 tygodniach od momentu zakończenia procesu wybielania. Choć efekt wybielania powinien być trwały, zaleca się jednak wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, higienizację uzębienia oraz ewentualne którtkotrwałe (2 dni), przypominające powtórzenie wybielania nakładkowego co 6-12 miesięcy.

Nasze przypadki
Poznaj szczegóły o naszych zabiegach, zobacz najciekawsze przypadki, bądź na bieżąco z trendami w stomatologii
sprawdź godziny
otwarcia